Neoplodnené včelie matky ,,panušky“ 1 až 2 dni po vybehnutí s materskej bunky.

 

Prvé objednané matky začneme posielať  od 15.5.2024 podľa poradia došlých objednávok. Posledné prijaté objednávky, by mali byť vybavené do konca Júla 2024!!! (Prvé objednávky príjmame v januári 2024 a koniec objednávok je v máji 2024 alebo po naplnení objednávok.) Nekontaktujte nás kôli termínu dodania matiek!!!Keď budete na rade ozveme sa Vám. Ak potrebujete matky na konkrétny termín, napíšte do správy k objednávke alebo nás kontaktujte. Ďakujeme za pochopenie.

Neoplodnené včelie matky vlastnej línie F1 (v uznávacom pokračovaní) rozchovávame od vlastných inseminovaných matiek. Matky posielame jeden až dva dni po výbehnutí s materskej bunky a označené zelenou farbou akryl fix. Sú v klietke so sprievodnými včelami  a evidenčným lístkom. Poštou posielame doporučene na dobierku 1.triedou.  Rozosielať matky začíname od 15.mája  do konca júla 2024  podľa PORADIA došlých objednávok !!! (Prvé objednávky príjmame v januári 2024 a koniec objednávok je v auguste 2024 alebo po naplnení) Pred odoslaním Vás budeme telefonicky kontaktovať. Ak nám  nepotvrdíte, že si matky preberiete, tak matky posielame ďalšiemu v poradí a vy budete zo zoznamu vyradený!!! Dodanie matiek závisí od počasia. Naše matky sa nedajú zakúpiť cez internetové bazáre a ani od žiadnych iných takzvaných priekupníkov včelích matiek. Máme uznaný oficiálny plemenný chov včely kranskej v uznávacom pokračovaní a sme členom ZCHVMSKV  #včelie matky #queen bees #apis melifera carnica

Niečo o matkách vlastnej línie „Pliešovčanka“

Naša vlastná línia, ktorú rozchovávame od inseminovaných matiek slovenskej kranskej včely, je výberom toho najlepšieho, čo je na našej včelnici. Na prvé miesto s vlastností kladieme dôraz na miernosť, hygienické správanie a varoatoleranciu (VSH).Vyberáme včelstvá, ktoré dosahujú rýchly jarný rozvoj, čistiaci pud, celoročne vykazujú najnižší spád klieštika a zároveň sú najmiernejšie.  Výhody rýchleho rozvoja ocenia chovatelia v nižších a stredných nadmorských výškach. Čistiaci pud je kontrolovaný pomocou hygienických testov a je robený u inseminovaných matiek a aj u ich dcér. Včelstvá od týchto matiek dosahujú medný výnos nad 100% priemeru celej našej včelnice. Dobre využívajú znáškové podmienky, hodia sa pre nektárové a aj medovicové znášky.  Včelstvá dobre zimujú ,na jar neplytvajú zásobami. Aj napriek svojej miernosti sa včelstvá dokážu adekvátne brániť.

Vznik Pliešovčanky – V roku 2013 sme na jednom vzdialenom stanovisku podcenili ošetrenie proti klieštikovi. Mali sme tam štyridsať rodín s matkami Vigor a našimi pôvodnými matkami, s ktorými sme začínali. Zostali nám len tri rodiny, ktoré boli v perfektnej kondicií. Matky v týchto rodinách boli sestry a mali v hodnotení pin testov najlepšie výsledky. V ten rok sme rozchovali od týchto matiek dvadsať dcér, ktoré sme nechali spáriť pri časovej izolácií s trúdmi od najlepšej inseminovanej matky Vigor. V ďalšom roku sme od týchto matiek rozchovali ďalšie matky a skúšali sme hygienické testy a iné vlastnosti. Pri hygienických testoch dosahovali rovnaké výsledky ako ich matky. Rozhodli sme sa, že v nasledujúcich rokoch využieme inseminačnú službu, ktorú zabezpečuje ZCHVMSKV. Insemináciu urobil inseminačný technik Vladimír Sokol. Inseminovaných bolo viacero kombinácií a tieto matky si vedieme v matrike matiek pod názvom vlastná línia.

Naše včelie matky sa dajú zakúpiť len u nás! Neponúkame matky na žiadnych internetových bazároch ani nikde inde! Ďakujeme priekupníkom včelích matiek , že nekopírujú naše texty a fotky!!!

 

12,00 

Na objednávku

Kategórie: Včelie matky Včely