Inseminované včelie matky pre sezónu 2024. Máme voľné inseminované matky k odberu, posielame čo najskôr expres kuriérom!

Inseminované plemenné matky F0, slovenskej kranskej včely. 

Inseminované matky slovenskej kranskej včely sú určené pre skúsenejších včelárov, ktorí si chcú a vedia  sami odchovávať vlastné matky, ale nemajú kvalitný plemenný materiál ktorí prešiel testovacím výberom. Sú to matky, ktoré majú zaručený pôvod po materskej a aj otcovskej línii. Pôvod inseminovaných matiek je s našej vlastnej línie a spermie sú používané od trúdov Vigor alebo od včelstiev ktoré obstáli najlepšie v dvojročnom testovaní a dosiahli bodovanie nad 100% výkonu na troch stanoviskách. Touto kombináciou sa nám podarilo dosiahnuť matky s perfektnými vlastnosťami. Základný selekčný program pre našu líniu v uznávacom pokračovaní má za cieľ zachovať genetickú čistotu Slovenskej kranskej včely  a vynikajúce vlastnosti miestneho poddruhu, zabezpečiť jeho dlhodobé prežitie a ochranu. Inseminované matky predávame až po riadnom rozkladení a uzavretí plodu, aby bola istota kvality inseminovanej matky. Garantujeme miernosť, sedenie na plástoch, rýchly jarný rozvoj a vynikajúci čistiaci pud (zameriavame sa hlavne na VSH):

Výber včelstiev s  VSH zahŕňajú tri hlavné kritériá:
  1. Včelstvá s nízkou mierou rastu populácie roztočov počas sezóny.
  2. Včelstvá, ktoré aktívne odstraňovali plod napadnutý roztočmi.
  3. Včelstvá, v ktorých roztoče mali nízku reprodukčnú úspešnosť v bunkách robotníc/trúdov.

 

Chov na varroa toleranciu.

Varroa Sensitive Hygiene (VSH) je vlastnosť včiel medonosných, ktorá im umožňuje odhaliť a odstrániť včelie kukly napadnuté parazitickým roztočom Varroa destructor. Toto správanie slúži ako prirodzená a fyzická kontrola schopnosti roztočov varroa reprodukovať sa, čo vedie k smrti nezrelých roztočov varroa prítomných v bunkách. Včely VSH dokážu rozpoznať a odstrániť kukly napadnuté roztočmi, čo vedie k priamemu a pozitívnemu vplyvu na zníženie počtu roztočov v bunkách. Presný mechanizmus, ako včely rozpoznajú prítomnosť Varroa v bunke, nie je úplne objasnený, ale zistilo sa, že znak VSH je dedičný a možno ho rozmnožiť v rôznych kmeňoch včiel medonosných. Táto vlastnosť sa ukázala ako účinná pri kontrole Varroa a je veľkým prísľubom ako dlhodobé riešenie zamorenia Varroa.

Zasielanie inseminovaných matiek:

Inseminované matky posielame od 20.júna do konca augusta podľa poradia došlých objednávok ( Máme voľné matky ktoré posielame expres kuriérom.). Pred odoslaním Vás budeme kontaktovať. K matke dostanete evidenčný listok o pôvode matky. Matka bude označená zelenou opalitovou značkou. Krídelká nezastrihávame kôli čo najdlhšej kvalite matky, ak by mal niekto zaujem o zastrihnutie krídelka, tak to treba uviesť do objednávky. Pri inseminovaných matkách sa môže vyskytovať medzerovitosť v kladení čo nieje na závadu matky, je to z dôvodu zníženia sexalel, použitím príbuzných trúdov.  Naše včelie matky sa dajú zakúpiť len u nás! Neponúkame matky na žiadnych internetových bazároch ani nikde inde! Ďakujeme priekupníkom včelích matiek , že nekopírujú naše texty a fotky!!!

90,00 

Na sklade

Kategórie: Včelie matky Včely